POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA
NEWSLETTER
29 listopada 2007
Numer 48

SPIS TREŚCI

 

AKTUALNOŚCI

Forum Inwestycyjne Puławy 2007


Zakłady Azotowe Puławy S.A. na terenie Puławskiego Parku Przemysłowego
Zapraszamy na Forum Inwestycyjne Puławy 2007, które odbędzie się 7 grudnia 2007 r. w Zakładach Azotowych Puławy S.A. przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13. Patronat honorowy nad konferencją objęła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Forum Inwestycyjne Puławy 2007 jest organizowane w celu zaprezentowania atutów Puławskiego Parku Przemysłowego i Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Forum weźmie udział Grażyna Sićko, Wiceprezes PAIiIZ a także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz inwestorzy zainteresowani współpracą przy projektach zlokalizowanych na terenie Puławskiego Parku Przemysłowego i Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Więcej informacji: biuro@martis-consulting.pl

Do spisu... 

Rozstrzygnięcie konkursu PAIiIZ na najlepszą pracę magisterską

Serdecznie zapraszamy na galę konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą promocji polskiej gospodarki. Uroczystość odbędzie się we wtorek 4 grudnia 2007 o godz. 13.00 w Centrum Prasowym PAIiIZ przy ul. Bagatela 12 w Warszawie. Po spotkaniu odbędzie się dzień otwartych drzwi dla studentów.

Spośród 20 nadesłanych prac zostały nagrodzone trzy, dwa dalsze opracowania zdobyły wyróżnienie. Ideą konkursu była popularyzacja tematyki promocji polskiej gospodarki, marketingu narodowego oraz marki Polski.

Dla autorów najlepszych prac przygotowano fundusz nagród w wysokości 10.000 zł, a także praktyki w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dodatkowym wyróżnieniem będzie możliwość do publikacji fragmentów zwycięskich prac w czasopiśmie naukowym „Ekonomia” wydawanym przez Wydział Nauk Ekonomicznych UW.

Konkurs został zorganizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Polską Akademią Nauk oraz Giełdą Papierów Wartościowych. Honorowy patronat nad tą inicjatywą objął Minister Gospodarki.

Po uroczystej Gali PAIiIZ zaprasza wszystkich studentów na spotkania z przedstawicielami poszczególnych Departamentów Agencji, podczas których będzie możliwość zadania szczegółowych pytań dotyczących działalności PAIiIZ.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panią Agnieszką Schutte: agnieszka.schutte@paiz.gov.pl.

Do spisu... 

INWESTYCJE W POLSCE

Nowy zakład produkcyjny pierwszą fabryką Lenovo w Europie


Paneliści podczas dyskusji
Firma Lenovo poinformowała we wtorek podczas konferencji w Centrum Prasowym PAIiIZ o planach otwarcia w Polsce zakładu produkcyjnego i centrum realizacji zamówień w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Całkowita wartość inwestycji jest szacowana na ponad 20 milionów USD, w zakładzie znajdzie pracę około 1000 osób.

Komputery z nowej fabryki trafią do klientów z obszaru Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W zakresie działalności zakładu znajdą się również: montaż i konfigurowanie produktów, usługi dystrybucyjne i logistyczne.

- Wybór Polski na europejską lokalizację dla naszego zakładu produkcyjnego, jest znaczącym krokiem naprzód w zaakcentowaniu obecności Lenovo w Europie i wdrażaniu naszej strategii rozwoju na tym rynku - powiedział Milko van Duijl, Prezes Lenovo EMEA i Wiceprezes Lenovo Group. - W rozwinięciu nowoczesnego zakładu

Prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski oraz Milko van Duijl
- Prezes Lenovo EMEA i Wiceprezes Lenovo Group
w Europie Lenovo wdraża strategię poszukiwania zasobów na całym świecie - „worldsourcing”, która pozwala firmie zatrudniać najbardziej utalentowanych, lokalnych pracowników oraz międzynarodową kadrę zarządzającą.

Nowa fabryka Lenovo w Polsce o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych będzie usytuowana w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Dolnym Śląsku i rozpocznie działalność we wrześniu 2008 roku. Początkowa roczna produkcja wyniesie ponad 2 miliony komputerów stacjonarnych. Całkowita wartość inwestycji jest szacowana na ponad USD 20 milionów i obejmuje koszty budowy, zaopatrzenia, wynagrodzeń, podatków oraz dodatkowych wkładów w lokalną, regionalną i narodową gospodarkę. Planowany poziom zatrudnienia w nowym zakładzie, w momencie jego pełnej działalności, będzie wynosił około 1000 osób.

- Fakt, że to właśnie Polska została wybrana jako lokalizacja dla fabryki komputerów w regionie EMEA jest potwierdzeniem dużego gospodarczego znaczenia naszego kraju i jego strategicznego położenia w sercu Europy - powiedział Marek Borówka, Dyrektor Generalny Lenovo Technology Polska. - Dzięki młodym, dobrze wykształconym pracownikom oraz dynamicznie rozwijającej się gospodarce, Polska stanowi doskonałe miejsce dla tej inwestycji.


Licznie zgromadzeni na konferencji goście

Dzięki nowej fabryce w Polsce - piątemu nowemu zakładowi i centrum realizacji zamówień, które Lenovo zapowiedziało w tym roku, firma jest już obecna na czterech kontynentach i będzie posiadała fabryki łącznie w pięciu krajach. Cztery fabryki zapowiedziane przez Lenovo w 2007 r. będą usytuowane w: Chinach (Szanghaju), Indiach (Baddi), Meksyk (Monterrey) oraz Polsce (Legnica SSE), natomiast centrum realizacji zamówień mieści się w USA (Północna Karolina).

- Inwestycje w branżę IT są dla nas priorytetowe. Z jednej strony są one związane z wdrażaniem nowych technologii a z drugiej tworzą nowe miejsca pracy dla wielu znakomitych Polskich specjalistów z tego sektora - powiedział dr Paweł Wojciechowski, Prezes PAIiIZ.


Wizualizacja nowego zakładu Lenovo

Do spisu... 

POLSKA W LICZBACH

  • Stopy procentowe: Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła podwyższyć w środę 29 listopada stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:

    • stopa referencyjna 5,00% w skali rocznej;

    • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;

    • stopa depozytowa 3,50% w skali rocznej;

    • stopa redyskonta weksli 5,25% w skali rocznej.

  • Rynek Pracy:

    • Bezrobocie pod koniec października 2007 roku spadło do 11,3%, z 11,6% we wrześniu - poinformował w poniedziałek 26 listopada Główny Urząd Statystyczny (GUS).

    • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że bezrobocie spadnie na koniec 2007 roku do 11%. - Stopa bezrobocia powinna spaść do 11%. Wcześniej myśleliśmy, że będzie to 11,5%, ale już widać, że będzie to mniej - powiedziała dziennikarzom w Sejmie Kluzik-Rostkowska.

    • Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu października 1 mln 720 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była niższa o 580 tys. osób. W stosunku do października 2006 roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach. Najniższe bezrobocie odnotowały województwa: wielkopolskie (7,9%), małopolskie (8,7%) oraz mazowieckie (9,2%).

  • Kursy walut:

Kupno

Sprzedaż

Dolar

2,4504

2,5000

Euro

3,6166

3,6896

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 29.11.2007

Do spisu... 

Z REGIONÓW

Opole - „Gmina atrakcyjna dla inwestora”

Promocja gospodarcza i zwiększenie (wzmocnienie) atrakcyjności inwestycyjnej Opolszczyzny jest celem kolejnej edycji projektu „Gmina atrakcyjna dla inwestora”, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Powodzenie pierwszej edycji, która zakończyła się w czerwcu 2007 r., skłoniło władze województwa do kontynuowania tego pomysłu. Druga edycja projektu rozpoczęła się we wrześniu i potrwa do czerwca 2008 r.

Projekt adresowany jest do przedstawicieli samorządów gminnych Opolszczyzny. Pracownicy samorządów zostaną przygotowani do profesjonalnej obsługi inwestorów, nauczą się także tworzyć atrakcyjną ofertę inwestycyjną gminy.

Pierwsza edycja zakończyła się w czerwcu wręczeniem certyfikatu „Gminy atrakcyjnej dla inwestora” szesnastu opolskim gminom. Tyleż osób odpowiedzialnych w gminach za obsługę inwestorską otrzymało tytuł „Menadżera ds. inwestycji”.

W pierwszej edycji programu uczestniczyły 44 samorządy lokalne z regionu, Zarząd Województwa zaś chce umożliwić pozostałym gminom udział w programie, który został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów. Powodzenie pierwszej edycji projektu skłoniło władze województwa do zrealizowania uzupełniającej, drugiej tury projektu dla 14 samorządów, które do tej pory nie uczestniczyły w programie.

Więcej szczegółów na stronie opolskiego Urzędu Marszałkowskiego: www.umwo.opole.pl.

Do spisu... 

Inkubator technologiczny energii odnawialnej powstanie w Świdnicy

Władze województwa dolnośląskiego, Politechniki Wrocławskiej, miasta Świdnicy oraz Centrum Wspierania Biznesu podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie utworzenia w Świdnicy inkubatora technologicznego.

Celem inkubatora jest ułatwienie dobrego i bezpiecznego startu w biznesie oraz przyciągnięcie nowych inwestorów do Świdnicy. To także szansa na zatrzymanie w mieście młodych i zdolnych ludzi.

- Inkubator ma ułatwić realizowanie marzeń konstruktorów, ale i młodych ludzi kończących uczelnie techniczne i chcących swój los wziąć w swoje ręce. Warto pamiętać, że jedno miejsce pracy w innowacyjnej firmie generuje nawet pięć nowych stanowisk pracy w usługach. - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Wysokie technologie to również szansa na rozwój cywilizacyjny miasta i regionu.

Do 2010 r. przy ul. Przemysłowej ma powstać zaplecze o powierzchni kilku tysięcy m kw. z miejscem do produkcji, usług, projektowania, przeprowadzania badań, laboratorium, prototypownią, salami konferencyjnymi, wystawienniczymi oraz szerokopasmowym dostępem do internetu. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na miejscu na zaawansowane doradztwo technologiczne ze strony ekspertów, dostęp do zasobów badawczych Politechniki Wrocławskiej, wsparcie w zdobywaniu nowych rynków, pomoc w pozyskaniu finansowania zarówno ze źródeł pomocowych, jak i od inwestorów prywatnych, wreszcie wspólną obsługę administracyjną, prawną, ale też niski czynsz.

- Świdnica przystępuje do nielicznego jeszcze grona miejsc, dzięki którym Dolny Śląsk może stać się regionem wiedzy. Nie poprzez deklaracje, a działanie - powiedział prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej - Pokażemy inwestorom, że Świdnica i Dolny Śląsk to doskonałe zaplecze badawcze, naukowe i innowacyjne. Dajemy również sygnał młodym ludziom, że tu można realizować pomysły z głową.

Miasto na rzecz przedsięwzięcia przekaże teren oraz zainwestuje w infrastrukturę. Doradztwem technicznym, jak i pomocą w zdobywaniu funduszy na działalność będą służyć pozostali partnerzy projektu - Politechnika Wrocławska i Centrum Wspierania Biznesu.
Projekt będzie finansowany z różnych źródeł m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Ostateczny koszt realizacji przedsięwzięcia nie jest jeszcze znany.
Oprócz wspomnianych już polskich partnerów wiodących miasto może liczyć na partnerów międzynarodowych - Politechnikę Lwowską oraz Duński Instytut Technologiczny.

Do spisu... 

ANALIZY I RAPORTY

Forbes chwali Polskę

Polska zdobyła pierwszą lokatę jako miejsce inwestycji produkcyjnych i trzecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji w usługi na terenie Europy Wschodniej – pisze Forbes w swoim najnowszym raporcie.

Rynki rozwijające się przyciągają coraz większą uwagę korporacji z USA i Europy jako miejsce do lokowania inwestycji. Polska dzięki członkostwu w UE znacząco zmniejszyła ryzyko inwestycyjne. Jak pisze Forbes, PricewaterhouseCoopers przeanalizował 20 najważniejszych gospodarek świata i zaliczył Polskę do grona rynków, na których warto inwestować.

Pod uwagę brano dwie podstawowe kategorie z punktu widzenia inwestora, czyli korzyści płynące z danej lokalizacji i ryzyko z nią związane. O wysokiej pozycji Polski decydują niski poziom ryzyka inwestycyjnego oraz niskie koszty zatrudnienia. Niskie koszty pracy przestaną jednak mieć znaczenie w perspektywie kilku-kilkunastu lat.

Jak pisze Forbes, w przypadku produkcji najatrakcyjniejsze są Wietnam i Chiny, co w dużej mierze zawdzięcza konkurencyjnym kosztom. Niskie koszty są także atutem Polski. Do naszych mocnych stron według raportu należy także mniejsza niż przeciętna dla całej grupy EM20.odległość naszego kraju od ważnych rynków eksportowych (Niemcy i USA),
Pierwszą piątkę zamykają Chile i Malezja. Swoje wysokie miejsca zawdzięczają niskiej stawce podatku dochodowego dla firm oraz niskiemu poziomowi ryzyka inwestycyjnego. Indie mają względnie niskie koszty pracy, natomiast na ich niekorzyść przemawiają wysokie stawki podatków oraz duże odległości od rynków eksportowych w USA i UE.

Według rankingu, najsilniejszymi stronami Polski są inwestycje produkcyjne oraz usługi skierowane na eksport. Dla usług skierowanych na rynek wewnętrzny nasz kraj nie jest jeszcze tak pożądaną lokalizacją. To może się jednak zmienić. Jak pisze Forbes, pozytywny scenariusz dla naszego kraju zakłada skupianie w Polsce coraz więcej coraz zaawansowanych funkcji biznesowych, tak, by inwestycje nie ograniczały się jedynie do produkcji czy prostych usług. Ważne jest też udzielanie skutecznego wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom, ponieważ to właśnie one mogą w przyszłości, dołączając do grona poważnych graczy międzynarodowych, zapewniać interesujące i coraz wyżej płatne miejsca pracy. Raport wskazuje także, że dla zapewnienia miejsca Polsce w ścisłej czołówce, konieczne jest ograniczanie ryzyka (np. poprzez przyjęcie euro), poprawa infrastruktury, opracowanie strategii inwestycyjnej łączącej innowacyjność i edukację, odpowiednia polityka migracyjna, a także skuteczna promocja i obsługa inwestorów.

Źródło: Forbes

Do spisu... 


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej,
tel.: (+48 22) 334 98 15, fax: (+48 22) 334 99 99, e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl