POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA
NEWSLETTER
29 marca 2007
Numer 15

SPIS TREŚCI

 

AKTUALNOŚCI

Konferencja PAIiIZ - „Nowe możliwości w polsko-chińskich stosunkach gospodarczych”

W środę 28 marca w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbyła się konferencja „Nowe możliwości w polsko-chińskich stosunkach gospodarczych”. Uczestniczyli w niej Minister Gospodarki, Grzegorz Woźniak, Prezes chińskiego banku rozwoju China Development Bank, Zhao Jianping oraz Wiceprezes PAIiIZ, Anna Kamińska.


Od lewej: Andrzej Jonas - redaktor naczelny Warsaw Voice, Han Bing - Radca Handlowy Ambasady ChRL, Wang Tianyi - Prezes CIIC, Zhao Jianping - Wiceprezes ChDP, Grzegorz Woźniak - Minister Gospodarki, Anna Kamińska - Wiceprezes PAIiIZ, Zbigniew Nasiłkowski - Wiceprezes P4.

Głównym celem konferencji było podkreślenie znaczenia polsko-chińskich stosunków gospodarczych oraz ukazanie perspektyw ich rozwoju w dziedzinie nowoczesnych technologii, usług oraz infrastruktury.

Minister Woźniak podsumował dotychczasową współpracę gospodarczą między oboma krajami: - Import chińskich towarów do Polski jest dziesięć razy większy od eksportu polskich towarów do Chin. Jest to zarówno dowód potęgi gospodarczej Chin, jak i powód do głębokiego podziwu dla polityki gospodarczej tego kraju. Będziemy próbowali ustalić tę wymianę na bardziej zrównoważonym poziomie i wspierać ekspansję polskich eksporterów.

Minister podkreślił również znaczenie wymiany gospodarczej z Chinami dla rozwoju gospodarczego Polski - W 2004 roku podpisaliśmy z Chinami umowę o wzajemnej współpracy. Była to pierwsza umowa tego typu podpisana przez nasz kraj po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Po przyjęciu przez Rząd założeń do Strategii Promocji Polskiej Gospodarki w latach 2007-2015, skierujemy znaczny strumień pieniędzy na promocję Polski na rynkach azjatyckich – dodał.

W konferencji wziął udział Zhao Jianping, Wiceprezes China Development Bank (CDP). Zadeklarował on chęć wspierania chińskich inwestycji w Polsce – Polska jest uważana za dobry rynek przeznaczenia chińskiego kapitału. Powinniśmy zastanowić się, czy chińskie przedsiębiorstwa nie powinny zainwestować w którejś z tutejszych stref przemysłowych. Chcielibyśmy utworzyć w Polsce park przemysłowy, który przyciągnąłby chińskie przedsiębiorstwa. Stąd mogłyby one eksportować na inne rynki europejskie – powiedział Wiceprezes.

Podczas spotkania Wiceprezes PAIiIZ Anna Kamińska przedstawiła propozycję współpracy z China Development Bank – Jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami z różnych stron świata. PAIiIZ może być bramą do rynków Polski oraz Unii Europejskiej i kontaktów z polskimi przedsiębiorcami. Agencja oferuje wszelkie informacje oraz doradztwo przy realizacji konkretnych inwestycji – dodała Wiceprezes Kamińska.

Po głównej części konferencji został zorganizowany panel gospodarczy, który dał okazję polskim i chińskim przedsiębiorcom do dyskusji na temat konkretnych form współpracy oraz projektów inwestycyjnych. PAIiIZ podpisała umowę o współpracy z China Development Bank.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Do spisu... 

Wzrosły szanse na 7% PKB

Szanse na osiągnięcie siedmioprocentowego PKB w pierwszym kwartale 2007 roku poważnie wzrosły po opublikowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w lutym – poinformowała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Według wcześniejszych szacunków Ministerstwa Finansów (MF), wzrost gospodarczy w I kwartale miał się mieścić w przedziale 6,5-7 proc. Zdaniem MF motorem wzrostu będą w tym roku inwestycje, ich stopa wzrostu w pierwszych dwóch kwartałach 2007 roku ma wynieść ponad 20%.

Dane o produkcji były zgodne z naszymi oczekiwaniami i w zasadzie nie mają one wpływu na naszą prognozowaną ścieżkę produkcji i PKB w kolejnych kwartałach. Na razie nie zmieniamy naszych prognoz za cały rok. Oceniamy, że PKB wzrośnie o około 6 proc. - powiedziała Zajdel-Kurowska.

GUS podał w ubiegłym tygodniu, że sprzedaż detaliczna w lutym 2007 roku wzrosła o 17,5 proc., a produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 57,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku.

Do spisu... 

INWESTYCJE W POLSCE

Inwestycje na wiosnę

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST – PARK” (WSSE) wzbogaciła się o kolejne inwestycje. W marcu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WSSE odebrały firmy Marcegaglia Poland Sp. z o.o., SCA Packaging Poland Sp. z o.o. oraz HSV Polska.

Włoski koncern Marcegaglia już w ubiegłym roku podpisał list intencyjny z władzami WSSE. Inwestycja polega na rozbudowie istniejącej fabryki w Praszce – będącej własnością firmy Marcegaglia oraz na budowie nowej fabryki w Kluczborku. W fabryce w Praszce produkowane będą głównie wymienniki ciepła do lodówek, natomiast w Kluczborku zostanie uruchomiona zakład wytwarzający stalowe rury. Dzięki inwestycji o wartości przekraczającej 164 milionów złotych powstanie 290 nowych miejsc pracy. Firma odebrała w marcu zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WSSE.

Marcegaglia rozważała kilka lokalizacji dla centrum w Europie Środkowej, m.in. na Słowacji. Na korzyść Kluczborka przeważyło objęcie inwestycji strefą ekonomiczną, bocznica kolejowa do dyspozycji koncernu oraz ulgi podatkowe oferowane przez Urząd Miejski Kluczborka. Każdego roku 47 fabryk koncernu przetwarza ponad 4 mln ton stali. Dzienna produkcja rur, profili otwartych, taśm, blach ze stali sięga 5 tysięcy kilometrów. Roczne obroty firmy przekraczają 2,6 mld euro, zatrudnia ona ponad 6 tys. pracowników.

SCA Packaging Poland jest częścią międzynarodowego koncernu SCA (Svenska Cellulosa Aktiebolaget), zajmującego się produkcją opakowań z tektury falistej. Pod jej szyldem działają już w Polsce zakłady w Pile, Kwidzynie, Poznaniu i Siechnicach, a od 1999 roku również w Oławie. Przez pierwsze trzy lata w oławskim zakładzie produkowano wyłącznie opakowania. W 2002 roku uruchomiono także produkcję tektury falistej. Tereny fabryki zostały włączone do WSSE. Inwestor zamierza rozbudować zakład kosztem ponad 22 milionów złotych i zatrudnić 39 nowych pracowników.

Osiemnaście milionów zł zainwestuje spółka HSV Polska. Zatrudni ona pięćdziesięciu pracowników w zakładzie opakowań z tworzyw sztucznych we Wrocławiu. Na zezwolenie oczekują kolejne dwie firmy, planujące inwestycje o łącznej wartości ponad 80 milionów zł.

Do spisu... 

POLSKA W LICZBACH

  • Pierwszy kwartał 2007:

    • Bezrobocie w lutym ogółem: 14,9%



    • Szacowany PKB w I kwartale 2007r.: 7%

    • Inflacja w lutym: 1,9%

    • Główna stopa referencyjna NBP wynosi 4,00%.

    • Wynagrodzenie minimalne: 936 PLN

    • Wynagrodzenia przeciętne roczne (w 2006 r.): 2477.23 PLN

    • Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (luty 2007r.): 94.86 pkt

Źródło - GUS

  • Kursy walut:

    Kupno

    Sprzedaż

    Dolar

    2,8793

    2,9375

    Euro

    3,8452

    3,9228

    Źródło: www.nbp.pl
    Kurs walut z dnia: 29.03.2007

Do spisu... 

Z REGIONÓW

„Invest in Wielkopolska 2007” – nowe drogi ku inwestorom

W Wielkopolsce rusza kolejna edycja programu „Invest in Wielkopolska 2007”. Będzie on promował ofertę inwestycyjną regionu i zachęcał zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału na obszarze Wielkopolski.

W program zaangażowały się samorządy województwa i największych miast Wielkopolski, a także gmin i powiatów bezpośrednio zainteresowanych nowymi inwestycjami. Organizatorzy zdecydowali się na formę sprawdzoną już w ubiegłych latach, kiedy to dzięki programowi do Wielkopolskiego Centrum Obsługi Inwestora trafiło wiele nowych zapytań od przedsiębiorców.

Wielkopolska zamierza prezentować zalety swojego regionu na trzech imprezach targowych: w Warszawie – na Środkowoeuropejskich Targach Nieruchomości i Inwestycji CEPIF 2007, w Wiedniu – Real Vienna oraz w Monachium na Międzynarodowych Targach Nieruchomości o Przeznaczeniu Gospodarczym - Expo Real.

W ramach programu powstanie również katalog „Invest in Wielkopolska” promujący inwestycje w tym województwie. Będzie on zawierał nie tylko prezentację regionu, ale też tzw. sektory wysokiej szansy – omawiające możliwości inwestycyjne w różnych branżach.
Program posiada już swoją stronę internetową (www.wielkopolska-region.pl). Zainteresowani inwestorzy znajdą tam oferty inwestycyjne, informacje na temat stref i parków przemysłowych, a także listę największych inwestorów regionu, do których mogliby dołączyć.

Prezentacje na targach oraz w Internecie mają na celu dotarcie do potencjalnych inwestorów kilkoma różnymi kanałami. Uzupełnią je międzynarodowe spotkania gospodarcze aranżowane w czasie konferencji organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Program prowadzi Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – jeden z partnerów Wielkopolskiego Centrum Obsługi Inwestora.

Patronat nad wydarzeniem objęła w tym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Więcej informacji: www.wielkopolska-region.pl

Do spisu... 

ANALIZY I RAPORTY

GUS chwali polską gospodarkę

W marcu Główny Urząd Statystyczny opublikował raport podsumowujący stan polskiej gospodarki w styczniu i lutym 2007 roku. Raport potwierdza pozytywne tendencje w gospodarce, a szczególnie niezwykły urodzaj w branży budowlanej.

Od stycznia do lutego 2007 roku wzrost produkcji w przemyśle, budownictwie oraz sprzedaży badanych usług rynkowych był wyższy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Umocniły się też pozytywne tendencje na rynku pracy. Systematycznie rosła dynamika zatrudnienia i przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, czemu towarzyszy coraz większa liczba wolnych miejsc pracy. Stopa bezrobocia, mimo stałego wzrostu miejsc pracy, kształtuje się nadal na relatywnie wysokim poziomie 14,9%, co paradoksalnie jest dobrą informacją – dla przedsiębiorców.

Korzystne wyniki finansowe przedsiębiorstw w 2006 r., uzyskane w trzecim z kolei roku, a także utrzymujące się możliwości zbytu zarówno na rynku krajowym, jak i na eksport, wpłynęły na znaczny wzrost nakładów.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2680,60 zł (wzrost o 7,1% w stosunku do lutego 2006r.). W sektorze publicznym przeciętna płaca wyniosła 3179,37 zł, natomiast w sektorze prywatnym - 2574,75 zł (wzrost o 7,8%). Zwiększyła się też siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Obowiązujące od roku podstawowe stopy procentowe zachowały swoją niezmienioną wysokość od marca ubiegłego roku. Średni miesięczny urzędowy kurs euro wyniósł w lutym 3,8958 zł – wzrósł o 2,7% w stosunku do lutego 2006 r. Wartość dolara amerykańskiego (2,9805 zł) spadła w tym czasie o 6,1%.

Według wstępnych danych, w ostatnim kwartale 2006 roku wzrost PKB był coraz wyraźniejszy – wyniósł on w tym okresie 6,4%, natomiast w całym 2006 r. PKB wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim o 5,8%. W lutym utrzymał się wysoki wzrost produkcji sprzedanej przemysłu (12,9%), zdecydowanie największą dynamiką wykazała się jednak w tym miesiącu produkcja budowlano-montażowa - wzrost wyniósł aż 57,1%. Dzięki temu branża budowlana zanotowała ponad ośmioprocentowy wzrost zatrudnienia.
W 2006 r. odnotowano wyraźne ożywienie procesów inwestycyjnych. Sprzyjały temu bardzo dobre wyniki finansowe osiągnięte przez firmy w okresie trzech ostatnich lat, wysoki poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych, zwiększona absorpcja funduszy unijnych, a także wzrost popytu krajowego i zagranicznego na towary i usługi.

Korzystnie zmienia się też rynek pracy. W ostatnich miesiącach zaobserwowano zmniejszający się udział młodych osób wśród zarejestrowanych bezrobotnych. Skala spadku stopy bezrobocia była największa od trzech lat – w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 4,1% wyższe niż przed rokiem.

Według członków Rady Polityki Pieniężnej - wzrost gospodarczy w I kwartale 2007 będzie prawdopodobnie wyższy niż ten odnotowany w ostatnim kwartale 2006 roku i wyniesie znacznie powyżej 6,0%. Ich zdaniem Polska ma szanse utrzymać tę dynamikę wzrostu nawet do 2008 roku.

Do spisu... 

CZY WIESZ, ŻE...?

Zielona energia Polski

W Uniejowie (województwo łódzkie) powstanie pierwsza w Polsce i druga na świecie elektrociepłownia geotermalna. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Siłownia powinna ruszyć już w 2010 r.


Najlepsze lokalizacje pod budowę ciepłowni geotermalnych w Polsce

Koncepcja wykorzystania źródeł geotermalnych zostanie zrealizowana za 10 mln zł przyznanych miasteczku w ramach ZPORR. Nad projektem ekologicznej siłowni dla Uniejowa pracuje zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej. Dzięki nim powstanie jedyny taki system w Polsce, w którym do wytwarzania energii cieplnej stosowane będą dwa całkowicie ekologiczne źródła – woda geotermalna i biomasa (rośliny o dużej wartości energetycznej). Przedsięwzięcie jest unikatowe w skali światowej. Druga taka elektrownia hybrydowa znajduje się na Alasce.

Wody geotermalne są czystym ekologicznie źródłem energii z której można pozyskać również energię elektryczną. Szacuje się, że energia zawarta w wodach geotermalnych na terenie Polski wynosi 34724 mln ton ekwiwalentów oleju, czyli ponad 300 razy więcej niż roczne zapotrzebowanie na energię w kraju (!).Obszarem o wyjątkowych warunkach geotermalnych jest część Podhala położona między Tatrami a Pienińskim Pasem Skałkowym. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje osiem geotermalnych zakładów ciepłowniczych.

Biorąc pod uwagę tak duże zasoby wód geotermalnych w Polsce - prawie 80% pod powierzchnią naszego terytorium – w najbliższych latach liczba ciepłowni geotermalnych powinna znacznie wzrosnąć. Najlepszym przykładem kraju, który wykorzystuje energię geotermalną jest Islandia, gdzie aż 86 % energii elektrycznej jest produkowane w elektrowniach geotermalnych. W 2020 roku Polska powinna pokrywać około 15% swoich potrzeb energetycznych z odnawialnych źródeł energii.

Do spisu... 


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Wydział Zarządzania Portalem, Departament Promocji Gospodarczej, tel.: (+48 22) 334 98 15, fax: (+48 22) 334 99 99, e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl