PAIH Business Brief czerwiec 2020, Numer 31
Nie przegap...
Zobacz wszystkie nadchodzące wydarzenia
... udziału w bezpłatnych webinariach PAIH
Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać potencjał rynku meblowego w USA czy Europie? Poznać perspektywy eksportu produktów spożywczych do Singapuru? Sprawdzić, jakie nowe nisze eksportowe pojawiły się w Chinach?

ZAREJESTRUJ SIĘ na nasze bezpłatne e-szkolenia:

Wydarzenia

Sprawdź, jakie targi w USA odbędą się jeszcze w tym roku
Pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany organizatorom wydarzeń branżowych na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych. Nasze amerykańskie biura zebrały informacje o najważniejszych z nich. Dzięki temu, już teraz możesz zaplanować udział w tegorocznych targach i konferencjach. Więcej »

Komentarz eksperta rynkowego

Komentarz Doroty Siry, kierowniczki biura PAIH w Bogocie
W 2019 roku Kolumbia była jednym z liderów wzrostu PKB w regionie Ameryki Łacińskiej. Rośnie klasa średnia. Wpływa to na zwiększenie popytu wewnętrznego oraz zmianę preferencji zakupowych konsumentów. Produkty importowane z Europy są uważane za te lepszej jakości. Polskie artykuły spożywcze oraz kosmetyki mają duży potencjał do wzrostu. Ze względu na dużo niższy dochód rozporządzalny przeciętnego Kolumbijczyka nie stawiałabym jednak na produkty premium, tylko na te popularne. Kolumbia oferuje szanse biznesowe w takich sektorach jak: farmaceutyczny, sprzęt medyczny, IT dla biznesu i FMCG.

Więcej w depeszy Agencji ISBnews dostępnej m.in. na portalu: forsal.pl.
Komentarz Małgorzaty Zawiszy, kierowniczki biura PAIH w Chengdu
Ze względu na zmniejszenie zagrożenia epidemicznego, w Chinach powróciły szanse eksportowe dla produktów spożywczych oraz kosmetycznych. To dobra wiadomość również dla polskich przedsiębiorców. Długi czas izolacji w domach wpłynął też na wzrost zainteresowania urządzeniami elektronicznymi, w tym szczególnie: sprzętem VR/AR, kamerami wideo, inteligentnymi okularami, sprzętem do gier video. Polscy producenci powinni rozważać przede wszystkim dystrybucję swoich produktów kanałami online, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Więcej w depeszy PAP dostępnej m.in. na portalu: bankier.pl.

Komentarz eksperta branżowego

Komentarz Wojciecha Trusza, eksperta PAIH ds. branży IT/ICT
Na koniec 2019 r. roku analitycy z firmy badawczej PMR szacowali, że średnie tempo wzrostu tej branży w kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie ok. 4%. Zgodnie z aktualnymi analizami, na zyski w 2020 r. liczyć mogą głównie dostawcy usług i systemów IT. Według prognoz sytuacja związana z pandemią COVID-19 najbardziej dotknie producentów urządzeń - zarówno komputerów osobistych, tabletów, smartfonów, jak i urządzeń peryferyjnych. Nie przewiduje się, natomiast, zmniejszenia przychodów z usług outsourcingowych. Największych spadków można się spodziewać w usługach projektowych takich jak integracja i wdrażanie. Łącznie, zamiast prognozowanego 4,2% wzrostu, o 4,2% w usługach IT przewidywany jest spadek o 4,2%.

Pierwszą reakcją na sytuację związaną z pandemią były wzrosty sprzedaży technologii oferujących zdalne uwierzytelniania tożsamości, podpisy elektroniczne oraz wideokonferencje. Firmy oferujące płatności internetowe również zaliczyły wzrost, szczególnie w takich obszarach jak e-commerce i gaming. W marcu zaobserwowano masowe zakupy urządzeń mobilnych - głównie notebooków – ze względu na wprowadzenie kwarantanny i konieczność przejścia pracowników na tryb pracy zdalnej.

Swoją szansę na rozwój w obecnej, trudnej sytuacji rynkowej, mogą mieć startupy technologiczne. Na podium najczęściej oferowanych rozwiązań znalazły się te wykorzystujące analitykę danych, optymalizujące procesy i wspierające obsługę klienta. Ponadto, startupy rozwijające algorytmy sztucznej inteligencji, przemysłowe zastosowania rozszerzonej rzeczywistości, robotyki czy technologie bezprzewodowego łączenia urządzeń w standardzie 5G, pozwolą swoim klientom na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej. Podobnie może być w przypadku całej branży e-commerce, telemedycyny czy zdalnej edukacji.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Czy wiesz, że...

... na paih.gov.pl opublikowaliśmy aktualne informacje rynkowe?
Doniesienia o bieżącej sytuacji epidemicznej i logistycznej oraz szansach eksportowych na świecie znajdziesz na naszej stronie? Wystarczy wybrać region na mapie i przejść do podstrony poświęconej rynkowi zagranicznemu. Odwiedź paih.gov.pl i sprawdź, w jakich krajach znajdziesz teraz odbiorców na swoje produkty i usługi!

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Rzecznika Prasowego, tel.: +48 22 334 99 16,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Archiwum PAIH Business Brief
Infolinia PAIH: 22 334 99 99