PAIH Newsletter Wydanie specjalne: PAIH Forum Biznesu 2022
SUKCES PAIH FORUM BIZNESU. CZTERY TYSIĄCE FIRM NA PGE NARODOWYM
PAIH Forum Biznesu 2022
PAIH Forum Biznesu 2022 już za nami. Na PGE Narodowym w Warszawie zgromadziło się niemal cztery tysiące przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w ponad 30 warsztatach i panelach tematycznych poświęconych biznesowi w Polsce i zagranicą. Eksperci PAIH i partnerzy wydarzenia byli do dyspozycji przedsiębiorców przez cały dzień trwania Forum.
Stoimy w obliczu przetasowania relacji międzynarodowych, w tym relacji gospodarczych. Dominującym trendem, który jest rezultatem ostatnich lat, jest deglobalizacja. Takie nowe otwarcie jest szansą, by znacząco podnieść znaczenie polskiego biznesu. Naszym zadaniem jest, by tę szansę wykorzystać w stu procentach. Udział blisko 4 tys. przedsiębiorców w tegorocznym PAIH Forum Biznesu potwierdza to, co mamy przyjemność obserwować na co dzień. Przedsiębiorcy są spragnieni wiedzy i gotowi na internacjonalizację swojej działalności. Coraz śmielej wychodzą na różnorodne rynki, w tym poza Europę. Afryka i Bliski Wschód to dla nich bardzo obiecujące kierunki. Rozwija się również polski eksport do Azji, cenione w tym regionie są polskie kosmetyki oraz żywność. Będąc świadomi tych trendów wyszliśmy do przedsiębiorców z szeroką ofertą warsztatów i paneli dyskusyjnych poświęconych konkretnym rynkom, w tym pozaunijnym. Edukacja to jeden z najważniejszych aspektów misji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - mówił podczas inauguracji Forum Prezes PAIH Krzysztof Drynda.

Przeczytaj relację z PAIH Forum Biznesu 2022 »
Zobacz, co działo się 5 października na PGE Narodowym:

PAIH FORUM BIZNESU W LICZBACH


Największą popularnością cieszył się panel ABC Eksportu, którego uczestnicy poruszyli praktyczne aspekty analizy i budowy kompetencji eksportowych u przedsiębiorców będących na początku drogi eksportera. Na trzy sesje w tym temacie zarejestrowało się łącznie ponad 1,5 tys. osób. Eksport na zachodzie, nieunijne rynki europejskie, Kultura w biznesie - jakich błędów nie popełniać przy wejściu na rynki zagraniczne, Czas na polskie inwestycje za granicą! Korzyści dla polskiego biznesu oraz potencjał poszczególnych krajów, to dyskusje, które przyciągnęły ponad 700 gości PAIH Forum Biznesu. Z kolei panel Powojenna odbudowa Ukrainy - perspektywy i wyzwania przykuł uwagę ponad 600 uczestników naszego wydarzenia.

PAIH FORUM BIZNESU W MEDIACH

Zdzisław Sokal, Członek Zarządu PAIH
Pomimo kryzysów wydaje się, że stan polskiej gospodarki jest dobry. Szczególnie jeśli porównamy to do sytuacji w innych państwach europejskich, o podobnej wielkości gospodarek jak nasza. Wskaźniki relacji długu publicznego do PKB są nadal zadowalające. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią fundament polskiej gospodarki, wykazują się dużą elastycznością, szybko adaptują się do obecnej, trudnej, sytuacji. Szukają z nami nowych, pozaeuropejskich rynków. Interesują się Azją, Afryką. Z drugiej strony, zagraniczni inwestorzy, z którymi rozmawiamy, ze względu na gwarancje NATO, upatrują Polskę jako swego rodzaju "bezpieczną przystań".

Całą rozmowę zobaczysz tutaj »
Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH o obecności Polski na Expo2020
Możemy śmiało ocenić, że w pełni zrealizowaliśmy plan promocji Polski na Expo w Dubaju. Jako jedyny kraj zorganizowaliśmy dwa ogromne wydarzenia, Forum Polsko-Afrykańskie i Forum Polsko-Arabskie. Promowaliśmy nie tylko polską kulturę i naukę, ale też polski biznes. Już dziś obserwujemy ożywienie kontaktów gospodarczych z całym regionem Bliskiego Wschodu, więcej wizyt, pytań o współpracę, a nasi przedsiębiorcy podpisują pierwsze kontrakty.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj »
Ho Thi Hanh Ngan, Business Development Manager, ZBH Ho Chi Minh
Wspieramy polskie firmy od pierwszych zapytań. "Szkolimy" polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorca znad Wisły musi jednak przyjechać do Wietnamu, porozmawiać twarzą w twarz ze swym kontrahentem. To nie jest rynek, który można zawojować przez internet. Budowa zaufania odbywa się poprzez bezpośrednie spotkania. Dlatego pomagamy klientom w spotkaniach B2B, wyjazdach, tłumaczeniach, przeprowadzamy też wstępną weryfikację firm wietnamskich.

Więcej o pracy naszego biura w Wietnamie przeczytasz tutaj »
Justyna Sitarska, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Abudży
Afryka jest ogromnym kontynentem, który prezentuje niesamowite możliwości dla Polski. Polskie firmy planujące ekspansję muszą być przygotowane do wejścia na konkretny rynek. Mówiąc o Nigerii, zawsze zachęcam firmy przemysłowe, które mogą pomóc w dywersyfikacji gospodarki. Potrzebna jest wymiana technologiczna, know-how.

Więcej o potencjale tego rynku przeczytasz tutaj »
Adil Abdelwahab, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dubaju
55% importowanych towarów do ZEA są reimportowane. To pokazuje nam, jaką ten kraj stanowi bramę na Bliski Wschód i Afrykę. To dla polskich przedsiębiorców jest ogromna szansa na wyjście do rynków, nawet uważanych za ryzykowne, poprzez bardzo stabilne miejsca na świecie. ZEA jako kraj jest bardzo stabilny zarówno politycznie jak i finansowo, w związku z tym otwiera drzwi do rynków mniej stabilnych.

Obejrzyj całą rozmowę tutaj »
Zuzanna Kobrzyński, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Houston
Teksas to 9. gospodarka świata. W Teksasie nie istnieją podatki korporacyjne. Są one jednak zbierane na innym poziomie, korzystnym dla przedsiębiorców. Co więcej: w Teksasie nie istnieje podatek dochodowy. Płaci się podatki federalne, ale nie ma ich na poziomie stanowym czy nawet miejskim, jak w niektórych stanach. Dlatego dużo firm, np. z Kalifornii podczas pandemii otworzyło oddziały w Teksasie. Te zachęty były korzystne dla przedsiębiorców i dla pracowników.

Przeczytaj całą rozmowę tutaj »

DZIĘKUJEMY

PAIH Forum Biznesu 2022

INNE WYDARZENIA

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter