POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
19 lutego 2009,
Numer 110

SPIS TREŚCI

 

OD REDAKCJI

Drodzy Czytelnicy!

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zorganizowała konferencję na temat kondycji branży motoryzacyjnej w Polsce i perspektyw jej rozwoju w tym roku. W Aktualnościach zamieściliśmy relację z tej debaty. Informujemy też między innymi o nowych inwestycjach w Świdnickim Parku Przemysłowym oraz w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis. W dziale Raporty i Analizy warto przeczytać informację o podsumowaniu przez NBP stanu dotychczasowych przygotowań do wprowadzenia w Polsce waluty euro.

Z przyjemnością informujemy też, że nasz Newsletter ma już 9000 zarejestrowanych użytkowników. Zapraszamy do współpracy w redagowaniu naszego biuletynu i życzymy miłej lektury.

Redakcja Newslettera PAIiIZ

Do spisu... 

AKTUALNOŚCI

Konferencja „Przemysł motoryzacyjny w Polsce w 2009 r.”

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zorganizowała konferencję pod patronatem Ministra Gospodarki pt.: „Przemysł motoryzacyjny w Polsce w 2009 r. - kondycja firm motoryzacyjnych i perspektywy na przyszłość”.

Celem konferencji, która odbyła się 17 lutego w siedzibie Ministerstwa Gospodarki była wymiana doświadczeń i informacji w zakresie stanu przemysłu motoryzacyjnego, szczególnie w świetle pogarszającej się koniunktury gospodarczej. Spotkanie otworzył Wicepremier, Minister Gospodarki, Pan Waldemar Pawlak, który podkreślił, że jednym ze sposobów przezwyciężenia trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej w Europie może być utrzymanie jednolitego europejskiego rynku oraz współpraca pomiędzy krajami UE. Szef resortu gospodarki zasugerował również potrzebę wprowadzenia w Polsce mechanizmu promującego zakupy nowych samochodów. - Do tej pory ludzie byli przekonani, że trzeba mieć samochód na własność. Jest to dobry moment, aby zaoferować klientom indywidualnym leasing konsumencki z dużą wartością końcową - dodał. Pani Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki zaznaczyła, że w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej pomoc rządowa w zakresie m.in. korzystnych dla pracodawców zmian w prawie pracy, poręczeń kredytów obrotowych i inwestycyjnych oraz wsparcia popytu wewnętrznego jest niezbędna.


Paneliści konferencji. Od lewej Prezes Polskiej Izby Motoryzacji - Roman Kantorski, Prezes Polskiego Zwiazku Motoryzacji - Jakub Faryś, Prezes Zarządu PAIiIZ - Paweł Wojciechowski, Wicepremier, Minister Gospodarki - Waldemar Pawlak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki - Grażyna Henclewska, Dyrektor Zarządzający General Motors - Antonio Francavilla i Prezes Zarządu Solaris Bus&Coach SA - Solange Olszewska (Fot.: PAIiIZ)

W pierwszym panelu konferencji Prezes PAIiIZ, Pan Paweł Wojciechowski podsumował projekty z sektora motoryzacyjnego zrealizowane przez Agencję w ubiegłym roku podkreślając wartość tej branży dla polskiej gospodarki oraz przedstawił perspektywy rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w najbliższej przyszłości. Pani Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus&Coach S.A. podkreśliła, że pierwszy autobus hybrydowy został wyprodukowany w Polsce. Jednocześnie poinformowała, że cała produkcja jest sprzedawana przede wszystkim na rynek niemiecki. Warto tu zaznaczyć, że Polska jest jednym z czterech największych producentów autobusów w Europie.

O konieczności wprowadzenia m.in. zmian w podatku akcyzowym i VAT, uelastycznienia kodeksu pracy, a także poprawy technicznej pojazdów poprzez efektywną kontrolę techniczną pojazdów powiedział Dyrektor General Motors Manufacturing Poland, Pan Antonio Francavilla, omawiając sytuację firmy GM w Gliwicach. Podsumowania kondycji branży motoryzacyjnej dokonali Pan Jakub Faryś, Prezes Zarządu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Pan Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji uzupełniając powyższe postulaty m.in. o konieczność wprowadzenia systemu zachęt przy złomowaniu starych pojazdów i jednoczesnym zakupie nowych oraz ujednoliceniu polskich regulacji z europejskimi.

W dalszej części spotkania Pan Paweł Tynel, Senior Manager firmy doradczej Ernst&Young  przedstawił informacje dotyczące pomocy publicznej dla sektora motoryzacyjnego. Szanse finansowania inwestycji z funduszy strukturalnych w czasie kryzysu omówił Pan Jarosław Pawłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Sytuację rynku motoryzacyjnego w Polsce i w Europie oraz sposoby wsparcia tej branży podsumował Pan Grzegorz Stulgis, Członek Rady Nadzorczej Alumetal. Na przykładzie Toyoty, studium przypadku omówił Pan Krzysztof Kwaśny, General Manager Toyota Motor Manufacturing Poland, przedstawiając metody działania firmy motoryzacyjnej w nowych warunkach rynkowych. Na zakończenie Pan Grzegorz Banakiewicz z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii powiedział m.in., że w 2010 r. sukces będzie należał do firm o elastycznym modelu gospodarczym uwzględniającym postęp technologiczny, zdolność szybkiej adaptacji do zmian oraz szybkość wprowadzania innowacji.

W konferencji udział wzięli licznie zgromadzeni przedstawiciele branży motoryzacyjnej, producenci oraz poddostawcy. (PAIiIZ)

Do spisu... 

POLSKA W LICZBACH

  • 7,7% polskiego eksportu to zaawansowana technika

    Polski eksport nowoczesnych wyrobów w okresie styczeń-wrzesień ubiegłego roku miał wartość ponad 8,2 mld euro - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jest to o ponad 27% więcej niż w tym samym okresie roku 2007. Ogółem, towary wysokiej techniki stanowiły 7,7% polskiego eksportu (o 6,3% więcej niż rok wcześniej) oraz 15,3% importu, czyli o 14,8% niż w 2007 roku. (GUS, Rzeczpospolita)

  • Kursy walut:

Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,7974

3,8742

Euro

4,7674

4,8638

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 19.02.2009

Do spisu... 

Z REGIONÓW

Defalin w Świdnickim Parku Przemysłowym

Defalin zainwestuje ponad 50 milionów złotych w nowy zakład w Świdnicy. W czwartek 12 lutego prezes firmy poinformował, że nowa spółka powstanie jeszcze w tym roku, w ramach projektu realizowanego przez Invest-Park Development (IPD). IPD rozpoczął swoją działalność niespełna rok temu, a dziś przystępuje do budowy Świdnickiego Parku Przemysłowego.


Wizualizacja powstającego w Świdnicy zakładu firmy Defalin (Fot.: Defalin)

Do 2014 r. Defalin chce zainwestować w świdnicki zakład 54 mln zł, z tego już w bieżącym roku minimum 10 mln zł. Zakład będzie w pełni zautomatyzowany, a podzielona na etapy linia produkcyjna  będzie prowadziła od surowca do gotowego wyrobu, który trafi do magazynu. Defalinet - spółka córka Defalinu powołana do zrealizowania tej inwestycji, będzie produkowała innowacyjną siatkę o różnorodnym splocie, wykorzystywaną w rolnictwie. Jeszcze w tym roku zatrudni 30, a docelowo 50 osób. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja nowych pracowników m.in. operatorów, dziewiarzy, pakowaczy, magazynierów. Produkcja ma rozpocząć się na przełomie września i października 2009 r. Jej docelowa wielkość wyniesie około 5 tys. ton rocznie. Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy ocenia, że projekt Świdnickiego Parku Przemysłowego oraz powołanie IPD to nowatorska w skali kraju działalność zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz samorządów. - To dowód na to, że jesteśmy w stanie przygotować atrakcyjną ofertę dla firm działających w różnych branżach. Dzięki temu jeszcze w tym roku kilkadziesiąt osób znajdzie pracę w nowym zakładzie w Świdnicy. To bardzo dobra wiadomość - powiedział Prezydent.  Defalin jest firmą znaną z produkcji sznurków i siatek rolniczych, a także taśmy opakowaniowej z polipropylenu w ilości 13 tys. ton rocznie. Wyroby ze Świebodzic sprzedawane są nie tylko w Polsce i niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale także w Europie Wschodniej oraz Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Nowa hala w ramach projektu Invest-Park Development powstaje przy ul. Towarowej w Świdnicy. Na tym terenie zlokalizowana zostanie jednokondygnacyjna hala produkcyjno-magazynowa oraz część administracyjno-socjalna o łącznej powierzchni 5 tys. m kw.

Invest-Park Development powołały Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park oraz miasta: Świdnica, Dzierżoniów i Wałbrzych. IPD zajmuje się realizacją projektów związanych z budową i udostępnieniem przestrzeni produkcyjnych, magazynowych i biurowych w ramach tworzonych parków przemysłowych, która skierowana jest do przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w regionie. (Urząd Miejski w Świdnicy)

Do spisu... 

Pierwsza firma w PPNT-Aeropolis rozpoczęła działalność

W Podkarpackim Parku Naukowo - Technologicznym Aeropolis rozpoczęła pracę pierwsza fabryka. Jest to amerykański Borg Warner Turbo Systems produkujący turbosprężarki wykorzystywane między innymi do produkcji Fiata.


Preinkubator Akademicki Podkarpackiego Parku Technologicznego (Fot.: PPNT)

Park położony jest w dwóch podrzeszowskich miejscowościach: w Jasionce naprzeciwko międzynarodowego lotniska i w Rogoźnicy oraz w Rzeszowie, gdzie znajduje się Preinkubator Akademicki, w którym swoich sił próbuje 15 przedsiębiorstw utworzonych przez studentów i pracowników naukowych rzeszowskich uczelni.

PPNT dysponuje łącznie 123 hektarami terenów pod inwestycje. W kwietniu tego roku produkcję planuje tu uruchomić firma MTU Aero Engines, produkująca wirniki do silników lotniczych. W jej fabryce pracę może znaleźć ponad 400 osób. Kolejnymi przedsiębiorcami, którzy będą inwestować w Parku są miedzy innymi: Goodrich - producent komponentów metalowych dla przemysłu lotniczego, OPTeam S.A. - producent systemów kart elektronicznych, Vac Aero - wykonawca napylania plazmowego i obróbki cieplnej na potrzeby przemysłu lotniczego oraz Zelnar - zakład narzędziowy.

W trakcie procedur umożliwiających inwestycje w Parku jest kolejnych 18 firm polskich i zagranicznych. Procedura dopuszczająca inwestycje na tych terenach promuje przedsiębiorstwa o wysoce innowacyjnym i naukowym charakterze. Niedługo rozpocznie się realizacja drugiego etapu PPNT Akropolis. W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest uzbrojenie 51 ha terenów przy lotnisku i zbudowanie Inkubatora Przedsiębiorczości, w którym będzie można wynająć hale produkcyjne i pomieszczenia biurowe. Powstaną też cztery specjalistyczne laboratoria przy Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej. Będą służyć zarówno rozwojowi polskiej nauki jak i badaniom nad innowacyjnymi rozwiązaniami podkarpackich przedsiębiorstw. (PPNT)

Do spisu... 

Krakowski Park Technologiczny zaproszony do prestiżowej sieci EBN

Krakowski Park Technologiczny jako pierwsza polska organizacja zajmująca się promowaniem przedsiębiorczości, został zaproszony do Europejskiej Sieci Centrum Biznesu i Innowacji (European Business & Innovation Centre Network).

KPT uzyskał szansę przystąpienia do sieci EBN - struktury mającej poparcie Komisji Europejskiej. Członkostwo w EBN daje uczestnikom nowe możliwości rozwoju, a szczególnie: dostęp do narzędzi porównawczych, baz danych, ekspertyz, wsparcie wyszkolonej kadry ekspertów w realizacji projektów międzynarodowych, możliwość nawiązania szybkiej współpracy z innymi uczestnikami sieci, promowanie swojej działalności na skalę międzynarodową.

EBN została założona w 1984 roku jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, uczestników świata przemysłu oraz pionierów centrum innowacji i biznesu. Obecnie EBN jest największą europejską siecią skupiającą ponad 200 platform biznesu i innowacji, w tym także struktury pokrewne typu: parki technologiczne, inkubatory, centra transferu technologii, agencje rozwoju regionalnego oraz mniejsze instytucje działające w ich otoczeniu.

Ciałem wykonawczym misji oraz realizatorem planu strategicznego EBN jest Business & Innovation Centre (BIC). Stanowi ono sieć organizacji, których celem jest promowanie przedsiębiorczości oraz innowacyjności. Priorytetem ich działań jest pomoc w rozwoju młodych firm, monitoring ich działań, wsparcie na etapie powstawania i dalszego rozwoju na rynku globalnym. (KPT Sp. z o.o.)

Do spisu... 

ANALIZY I RAPORTY

Raport NBP na temat przygotowań do przyjęcia przez Polskę euro

Wprowadzenie euro w Polsce może oznaczać redukcję ryzyka kursowego, zmniejszenie kosztów transakcyjnych, spadek nominalnych stóp procentowych oraz większą przejrzystość cen - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

Podsumowanie dotychczasowych przygotowań Polski do przyjęcia waluty euro zostało zaprezentowane na konferencji prasowej z udziałem Prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Z Raportu na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej wynika też, że wprowadzenie euro to również zmniejszenie ryzyka makroekonomicznego.

W dłuższej perspektywie, wskutek przyjęcia euro, polska gospodarka może zyskać większą stabilność i wiarygodność, poprawi się też jej konkurencyjność. Polska zyska też szansę na wzrost inwestycji, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

- Bilans integracji walutowej naszego kraju ze strefą euro pozostaje w dalszym ciągu otwarty. Pewne korzyści i koszty mogą pojawić się ze zmienną intensywnością, trudną do przewidzenia - mówił w poniedziałek Skrzypek na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że ta niepewność wynika m.in. z kryzysu finansowego na świecie.

Raport na temat wstąpienia Polski do strefy euro jest podsumowaniem prac prowadzonych przez pracowników NBP i ekspertów zewnętrznych. (NBP, PAP)

Do spisu... 

Rynek usług dodanych telefonii komórkowej w Polsce przekroczy miliard zł

Wartość rynku usług dodanych telefonii komórkowej w Polsce przekroczy w 2009 r. 1 mld zł. Najszybciej będą rozwijać się mobilne płatności, mobilna telewizja oraz marketing - wynika z raportu firmy PMR. Inne usługi dodane to np. gry czy muzyka, z których można korzystać w urządzeniach mobilnych.

Według szacunków firmy zawartych w raporcie Rynek usług dodanych i multimedialnych w Polsce 2009, wartość tego rynku w Polsce w 2008 r. wzrosła o 21,6 proc. w porównaniu do 2007 r. i wyniosła ok. 930 mln zł. W tym roku jego wartość ma wzrosnąć o 24,1% do 1,15 mld zł.

W latach 2009-2012 analitycy spodziewają się dalszego dynamicznego rozwoju rynku. Będzie to związane z wprowadzeniem na szerszą skalę nowych usług dodanych, poszerzających możliwości zastosowania telefonów komórkowych: mobilnych płatności, mobilnej telewizji oraz programów wykorzystywanych w kampaniach marketingu mobilnego.

Zdaniem analityków z firmy PMR, detaliczny rynek usług dodanych w telefonii komórkowej w dalszym ciągu jest zdominowany przez media i wyspecjalizowanych dostawców usług. Operatorzy komórkowi natomiast czerpią przychody głównie z udostępniania infrastruktury telekomunikacyjnej.

PMR przypomina, że pod koniec 2008 r. czterej polscy operatorzy infrastrukturalni - Polkomtel, Centertel, PTC i P4 - wspólnie przystąpili do konkursu na operatora mobilnej telewizji.

Operatorzy szacują, że liczba klientów mobilnej telewizji w Polsce po roku od komercyjnego debiutu tej usługi wyniesie około 100 tys. osób, a docelowo za kilka lat będzie z niej korzystać około milion użytkowników.
Pod względem rodzaju oferowanych treści, według badania wśród przedstawicieli 100 firm telekomunikacyjnych w Polsce, największe szanse zaistnienia w telewizji mobilnej mają aktualności. Na dalszych pozycjach w rankingu znalazły się sport (53 proc. wskazań), muzyka (48 %), erotyka (43 %) i rozrywka interaktywna (39 %).

Operatorzy telefonii komórkowej deklarują też chęć współpracy w rozwoju płatności mobilnych. Trwają prace nad stworzeniem jednolitego standardu opłat przez telefon komórkowy.

Wykorzystywanie telefonów komórkowych do komunikacji marketingowej jest w Polsce mało popularne, ale - zdaniem PMR - nabiera coraz większego znaczenia. Głównymi graczami na rynku marketingu mobilnego w Polsce są agencje marketingowe. Coraz większe zainteresowanie tematem wykazują także operatorzy komórkowi.

PMR to firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym rynkami Europy Środkowo-Wschodniej. Wydaje m.in. publikacje biznesowe i świadczy usługi konsultingowe. (PAP)

Do spisu... 

CZY WIESZ, ŻE...?

Pierwszy w Polsce Park LifeScience coraz bliżej

Zakończyły się prace przy pierwszym etapie budowy Parku LifeScience w Krakowie. To pierwsze przedsięwzięcie biotechnologiczne realizowane na tak dużą skalę w Polsce.

Park LifeScience to innowacyjna inwestycja realizowana na zlecenie Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie. W ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się na przełomie 2008 i 2009 roku, powstał budynek parku technologicznego o powierzchni blisko 6 tys. m kw. Rolę inżyniera kontraktu pełnił PM Group w konsorcjum z wrocławską spółką Ekocentrum. Firma ta wraz z krakowskim biurem architektonicznym IMB Asymetria wykonała program funkcjonalno - użytkowy budowy specjalistycznej infrastruktury związanej z badaniami w dziedzinie life science oraz przeprowadziła specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych. W kulminacyjnym momencie budowy zarządzała pracą nawet 200 osób.

Wybudowany właśnie park to pierwszy z trzech budynków całego kompleksu biotechnologicznego, który przeznaczony będzie pod  komercyjny wynajem laboratoriów oraz zaplecze badawcze i organizacyjne dla krajowych i zagranicznych firm z sektora life science. Park LifeScience będzie w szczególności ukierunkowany na duże firmy realizujące szeroko zakrojone, wieloletnie i kosztowne projekty badawcze. W kolejnych etapach inwestycji powstaną dwa obiekty: inkubator biotechnologiczny o powierzchni 9 tys. m kw. i drugi budynek parku technologicznego o powierzchni 10 tys. m kw. Zakłada się, iż w całym Parku pracować będzie około 500 naukowców. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na 2010 rok. (PM Group Polska)

Do spisu... 


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: (+48 22) 334 99 49, fax: (+48 22) 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl